Zaznacz stronę
NASZE BADANIA

Badania kolonoskopowe

 

KOLONOSKOPIA służy do oceny przede wszystkim jelita grubego oraz – w przypadku wskazań – końcowego odcinka jelita cienkiego. Gdy objawy sugerują chorobę przewodu pokarmowego, lekarz kierujący ustala zakres badania – gastroskopia, kolonoskopia lub obydwa badania razem.

Kolonoskopia pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego przewodu o grubości palca wskazującego zakończonego kamerą. Jego długość sięga od 130 do 200 cm. Aby umożliwić dokładną obserwację jelita grubego, trzeba czasami rozciągnąć jego ściany niewielką ilością wpompowanego powietrza. Pozwala ono na uwidocznienie światła jelita grubego oraz ewentualnych patologicznych zmian. Ilość powietrza zależy między innymi od oczyszczenia jelita. Właściwe kanały kolonoskopu oprócz pompowania powietrza pozwalają również na zmywanie obiektywu, odsysanie płynnej treści z jelita oraz wprowadzenie dodatkowego oprzyrządowania. Obraz z kamery jest automatycznie widoczny na monitorze, dzięki czemu lekarz może ocenić wygląd ścian jelita. Może też pobrać wycinek zauważonej zmiany do badań histopatologicznych, jak również wyciąć polipy.

Kolonoskopia – wskazania…
Kolonoskopię czyli badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego powinna wykonywać każda osoba już po 50 roku życia. Do grupy osób, u których istnieje podwyższone ryzyko nowotworu, należą najbliżsi krewni, czyli rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie, którzy chorowali na nowotwory, ale również ludzie cierpiący od dłuższego czasu na nieswoiste zapalenie jelit, mają lub mieli wykrytego polipa jelit, bądź też zaobserwowali krew w kale. W takim przypadku kolonoskopia jest bardzo ważna. Kolonoskopię zaleca się również:

 • w przypadku niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza
 • w chorobach zapalnych jelit
 • w zaparciach
 • w biegunkach i ołówkowatych stolcach
 • w uchyłkach jelita grubego

W trakcie kolonoskopii często pobierany jest wycinek śluzówki do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzenia endoskopii:

 • likwidacja polipów
 • poszerzenie zwężeń jelitowych
 • zatamowanie krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 • paliatywne zmniejszenie masy guza w nieoperacyjnych nowotworach, w celu udrożnienia
  dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Kolonoskopia – przeciwwskazania…
Najczęstsze przeciwwskazania stanowią: zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna), objawy zapalenia otrzewnej, podejrzenie perforacji (pęknięcia) przewodu pokarmowego, ciężkie choroby serca i płuc (np. zawał serca, zdekompensowana niewydolność serca), ostra niewydolność oddechowa, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi (przy planowanej biopsji lub wycięciu polipa). U osób świeżo po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy, jeśli nie ma bezwzględnych wskazań do kolonoskopii, nie praktykuje się wykonywania tego badania w krótkim czasie od zabiegu. Badanie wykonywane świeżo po interwencji chirurgicznej może się wiązać z większym dyskomfortem chorego oraz ryzykiem powikłań. Decyzje na temat odstąpienia od kolonoskopii i wykonania jej w późniejszym terminie podejmuje się indywidualnie.

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że warunkiem wykonania badania endoskopowego (w znieczuleniu lub bez) jest uiszczenie zadatku na 48 godzin przed planowanym badaniem w wysokości odpowiednio:

 • kolonoskopia / gastroskopia / sigmoidoskopia bez znieczulenia - wysokość zadatku 100 złotych
 • gastroskopia / sigmoidoskopia ze znieczuleniem anestezjologicznym - wysokość zadatku 400,00 złotych (pojedyncze badanie), kolonoskopia - wysokość zadatku 400,00 złotych (pojedyncze badanie) lub 450,00 złotych (badanie łączone)

 

Powyższe opłaty nie podlegają zwrotowi!

 

Numer konta na jaki należy wpłacić zadatek:
PKOBP 14 1020 1127 0000 1702 0010 0677
W tytule prosimy o wpisywanie imienia i nazwiska Pacjenta. W przypadku braku wpłaty rezerwacja terminu badania zostanie anulowana.

Honorujemy płatności: karta płatnicza/kredytowa, gotówka oraz przelew bankowy.

Lekarze wykonujący badania

dr n. med. MACIEJ KIERZKIEWICZ
dr n. med. MACIEJ KIERZKIEWICZ

Specjalista GASTROLOG

(konsultacja 250,00 zł)

W trosce o zapewnienie wysokiego poziomu usług dla naszych pacjentów współpracujemy z innymi podmiotami

Placówka

Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Kolmed -
Warszawa, Międzylesie, Wawer

ul. Bursztynowa 2c
04-749 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 19:00
Piątek 8:00 - 18:00
Sobota 8:00 - 13:00
umów wizytę już teraz

Wybierz odpowiednią formę kontaktu z nami

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.