Zaznacz stronę
NASZE BADANIA

Badania EEG, EMG, ENG

22 815 68 00
22 812 03 99

Poniedziałek - Czwartek:  8:00 - 19:00
Piątek:  8:00 - 18:00
Sobota:  8:00 - 13:00
Badnia EEG, EMG, ENG

Honorujemy płatności: karta płatnicza/kredytowa, gotówka oraz przelew bankowy.

Cennik EEG

L.pBadania EEGCena usługi
1Badanie EEG (elektroencefalografia)200 zł

Cennik EMG,ENG

L.pRodzaj badaniaCena usługi
1Nerw promieniowy (czucie, ruch, fala F)200,00 zł
2Nerw promieniowy (obustronnie, czucie, ruch, fala F)350,00 zł
3Nerw strzałkowy (czucie, ruch, fala F)200,00 zł
4Nerw strzałkowy (obustronnie, czucie, ruch, fala F)350,00 zł
5Nerw twarzowy (obustronnie, czucie, ruch, fala F)350,00 zł
6Nerw łydkowy200,00 zł
7Nerw łydkowy (obustronnie)350,00 zł
8Polineuropatia (badanie czterech kończyn po 1 nerwie z każdej kończyny)450,00 zł
9Próba miasteniczna z 1 nerwu (łokciowy lub dodatkowy)250,00 zł
10Próba miasteniczna z 2 nerwów380,00 zł
11Splot barkowy (5 nerwów) 600,00 zł
12Nerw kulszowy200,00 zł
13Nerw kulszowy (obustronnie)350,00 zł
14Próba tężyczkowa220,00 zł
15Zespół cieśni nadgarstka 200,00 zł
16Zespół cieśni nadgarstka (badanie dwóch cieśni)350,00 zł
17Nerw udowy200,00 zł
18Nerw udowy (obustronnie)350,00 zł
19Nerw łokciowy INCHING250,00 zł
20Nerw łokciowy (czucie, ruch, fala F)200,00 zł
21Nerw łokciowy (obustronnie, czucie, ruch, fala F)350,00 zł
22Nerw piszczelowy (czucie, ruch, fala F)200,00 zł
23Nerw piszczelowy (obustronnie, czucie, ruch, fala F)350,00 zł

EEG (elektroencefalografia)

Wykonujemy badania EEG (elektroencefalografia), należące do najpopularniejszych badań elektrofizjologicznych, które wykorzystują fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Celem niniejszego badania, jest bowiem ocena, czy proces ten zachodzi prawidłowo. W związku z tym elektroencefalogram jest ważną metodą diagnostyczną u pacjentów z zaburzeniami snu, w śpiączce, z padaczką oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. EEG może być wykonywane także u pacjentów z zapaleniem mózgu, rozpoznanymi nowotworami i po udarach mózgu.

Wskazania do wykonania badania EEG

Do podstawowych wskazań do wykonania elektroencefalogramu (EEG), należą objawy nieprawidłowej czynności mózgu takiej jak np. napady drgawkowe, stan po urazie głowy i po zabiegach neurochirurgicznych.

EMG (elektromiografia)

Wykonujemy badania EMG (elektromiografia), należące do najpopularniejszych badań elektrofizjologicznych, których celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. W związku z tym badanie elektromiograficzne można wykorzystać w celu rozpoznania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak również chorób złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii.

Wskazania do wykonania badania EMG

Wskazaniem do wykonania badania EMG są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowo-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji także są wskazaniem do wykonania badania.

Natomiast przeciwwskazaniami do wykonania badania elektromiograficznego są: wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała.

ENG (Elektroneurografia)

Elektroneurografia (ENG) jest badaniem diagnostycznym służącym ocenie funkcji nerwów obwodowych. Polega na stymulacji nerwu bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (0,1-0,5 ms) w określonych punktach oraz rejestracji sygnału z innego punktu. Stymulacja nerwu i odbiór sygnału wykonuje się za pomocą elektrod powierzchniowych przykładanych na powierzchni skóry. Stymulacja nerwu wiąże się z uczuciem drętwienia, skurczu, które może być nieprzyjemne. Na podstawie zarejestrowanych sygnałów wnioskujemy o charakterze uszkodzenia włókien nerwowych, a także lokalizacji i nasileniu uszkodzenia.

Próba miasteniczna

Wykonujemy próbę miasteniczną, czyli badanie diagnostyczne stosowane w celu wykrycia miastenii rzekomoporaźnej – choroby autoimmunologicznej. Wczesne jej wykrycie pozwala na rozpoczęcie skutecznej terapii. Próba miasteniczna jest częścią wykonywanego w naszej placówce badania EMG. Mięśnie są stymulowane impulsami elektrycznymi, aby określić ich męczliwość i pobudliwość w kontakcie z bodźcem zewnętrznym. Lekarz specjalista często rozpoczyna od badania ręki, a następnie może przejść do mięśni leżących najbliżej osi ciała. Próba miasteniczna nie wymaga specjalnego przygotowania, poza uwzględnieniem podstawowych zaleceń przed badaniem EMG.

Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa to jedno z badań EMG. Pozwala rozpoznać potencjał elektrostatyczny mięśni charakterystyczny dla tężyczki i wykryć lub wykluczyć tę chorobę. Wykonujemy próbę tężyczkową w celu uzyskania jednoznacznej informacji o wystąpieniu tężyczki jawnej lub w postaci utajonej. Badanie przeprowadza lekarz, zakładając pacjentowi specjalne opaski na ramię i nadgarstek, a także umieszczając elektrodę igłową w odpowiednim miejscu. Pomiar trwa około 15 minut. Przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania suplementów diety, szczególnie tych zawierających magnez.

Wskazania do wykonania próby tężyczkowej

Wskazaniem do wykonania próby tężyczkowej są objawy tężyczki, mianowicie uczucie mrowienia w palcach i okolicach ust lub nasilające się skurcze twarzy, rąk, nóg lub krtani. Niekiedy wystąpieniu tężyczki w postaci jawnej mogą towarzyszyć stany lękowe. Wskazaniem do badania są również przewlekłe stany skurczów i bólu mięśni, zmęczenia, drżenia rąk i podobne niespecyficzne oznaki. Mogą one świadczyć o tężyczce w postaci utajonej. Jedynie próba tężyczkowa pozwala specjaliście jednoznacznie rozpoznać lub wykluczyć tę groźną chorobę.

Badanie cieśni nadgarstka

Wykonujemy badanie cieśni nadgarstka w ramach badań EMG. Zespół cieśni nadgarstka to często występująca neuropatia kończyny górnej. Przeprowadzone przez specjalistę badanie może potwierdzić lub wykluczyć tę dolegliwość. Diagnostyka wymaga użycia elektrod powierzchniowych; lekarz umieszcza je na skórze nad badanym mięśniem. Badanie cieśni nadgarstka pozwala też ocenić stopień, rodzaj i charakter uszkodzenia nerwu. Interpretacji jego wyników zawsze dokonuje specjalista.

Wskazania do badania cieśni nadgarstka

Wskazaniem do badania cieśni nadgarstka są objawy charakterystyczne dla tej choroby:

  • bóle dłoni, szczególnie dotkliwe w nocy;
  • poranny obrzęk palców dłoni;
  • skurcze mięśni dłoni;
  • drętwienie i mrowienie w palcach;
  • zaburzenie czucia i osłabienie siły dłoni;
  • zanik mięśni kłębu kciuka;
  • przeczulica dłoni.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto jak najwcześniej przeprowadzić diagnostykę celem doboru skutecznej terapii.

Lekarze wykonujący badania EEG, EMG, ENG w KOLMED

dr n. med. KRYSTYNA ŁYSAKOWSKA-SERNICKA
dr n. med. KRYSTYNA ŁYSAKOWSKA-SERNICKA

Specjalista NEUROLOG

(konsultacja 300,00 zł)

lek. MARTA GIERASIMIUK-ROGOWSKA
lek. MARTA GIERASIMIUK-ROGOWSKA

Specjalista NEUROLOG, REHABILITACJI MEDYCZNEJ

(konsultacja 280,00 zł)

W trosce o zapewnienie wysokiego poziomu usług dla naszych pacjentów współpracujemy z innymi podmiotami

Placówka

Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Kolmed -
Warszawa, Międzylesie, Wawer

ul. Bursztynowa 2c
04-749 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 19:00
Piątek 8:00 - 18:00
Sobota 8:00 - 13:00
umów wizytę już teraz

Wybierz odpowiednią formę kontaktu z nami

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

Skip to content